//

Fotbal

Croația rescrie istoria și va juca pentru prima dată în finala Cupei Mondiale

Croația a învins Anglia cu 2-1 după prelungiri și s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala Cupei Mondiale. În ultimul act, duminică, croații vor înfrunta Franța, la Moscova.

Tot la Moscova a avut loc și meciul dintre Croația și Anglia, partidă care a început practic de la 1-0 pentru englezi care au deschis scorul încă din minutul 5, când Kieran Trippier a marcat direct dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Scorul putea deveni 2-0 pentru Anglia în minutul 29, când Kane a rămas singur cu Subasici, a șutat în portarul croat, mingea a revenit la atacantul englez care apoi a trimis în bară. Primul șut pe poartă al croaților a venit în minutul 31, Ante Rebici trimițând de la 20 de metri, însă direct în brațele lui Pickford. În minutul 68, Vrsaljko a centrat, iar Ivan Perisici a marcat de lângă Walker. Englezii au cerut joc periculos deoarece croatul ridicase mai sus piciorul, dar și Walker a fost de vină, coborând prea jos capul pentru a respinge. Patru minute mai târziu, Perisici putea face dubla, dar a șutat în bara din stânga lui Pickford. Portarul englez și-a păstrat echipa în joc în minutul 82, când a blocat șutul lui Mandzukici. S-a trecut la prelungiri, iar în minutul 109, Mario Mandzukici a marcat golul victoriei croate, după o gafă a lui Stones care l-a uitat pe atacantul croat într-o poziție liberă. Anglia a jucat în ultimele minute în zece fotbaliști după ce Trippier s-a accidentat și toate schimbările fuseseră deja făcute.

Croația a jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, având nevoie de cele 30 de minute suplimentare și în optimi, contra Danemarcei, și în sferturi, împotriva Rusiei. De altfel, în cele două partide, croații chiar avuseseră nevoie și de lovituri de departajare.

Anglia va juca sâmbătă, contra Belgiei, în finala mică, la Sankt Petersburg. Cele două echipe s-au întâlnit și în grupe, când Belgia a câștigat cu 1-0.

Croația – Anglia 2-1 (după prelungiri)
Goluri: Perisici 68, Mandzukici 109 / Trippier 5
Cartonașe galbene: Mandzukici 48, Rebici 96 / Walker 54
Croaţia: Subasici – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinici (Pivarici 95) – Rakitici, Brozovici – Rebici (Kramarici 101), Modrici (Badelj 119), Perisici – Mandzukici (Corluka 115). Selecționer: Zlatko Dalici.
Anglia: Pickford – Walker (Vardy 112), Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson (Dier 97), Lingard, Young (Rose 91) – Sterling (Rashford 74), Kane. Selecționer: Gareth Southgate.
Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)
Jucătorul meciului: Ivan Perisici
Spectatori: 78 011