//

Fotbal

Franța învinge Belgia la limită și va juca pentru a treia oară în finala Cupei Mondiale

Franța este prima finalistă a Cupei Mondiale din Rusia, după victoria cu 1-0 contra Belgiei, la Sankt Petersburg. Franța a mai disputat în istorie două finale, câștigând trofeul în 1998 și fiind învinsă de Italia în 2006. Franța și Belgia s-au înfruntat pentru a 74-a oară, trei dintre aceste meciuri fiind la Cupa Mondială și toate revenindu-le francezilor.

Prima ocazie notabilă a partidei a venit în minutul 16, când Eden Hazard a șutat în diagonală, trimițând puțin alături. Francezii au replicat două minute mai târziu, Matuidi șutând, dar Courtois a blocat cu siguranță. În minutul 21, Chadli a executat un corner, Fellaini a așezat pentru Alderweireld care a șutat, dar Lloris a respins. De cealaltă parte, în minutul 39, Courtois a intervenit cu piciorul la șutul din careu al lui Pavard. Franța a deschis scorul în minutul 51, când Griezmann a executat un corner, iar Samuel Umtiti a marcat cu capul de la prima bară, de lângă Fellaini. Belgia a alergat după egalare, dar șutul lui Mertens din minutul 65 a fost boxat de Lloris, care în minutul 81 a deturnat și șutul lui Witsel. Franța se putea desprinde pe contraatac, în minutul 90+3, șutul lui Griezmann fiind respins de Courtois, același care trei minute mai târziu a parat și mingea trimisă de Tolisso.

În finala programată duminică, Franța va întâlni învingătoarea dintre Anglia și Croația. Învinsa din a doua semifinală va juca sâmbătă, contra Belgiei, în finala mică.

Franța – Belgia 1-0
Gol: Umtiti 51
Cartonașe galbene: Kanté 87, Mbappé 90+3 / E.Hazard 63, Alderweireld 71, Vertonghen 90+4
Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann, Matuidi (Tolisso 86) – Giroud (Nzonzi 85). Selecționer: Didier Deschamps.
Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Chadli (Batshuayi 90+1), Dembélé (Mertens 60), Witsel, Fellaini (Carrasco 80), De Bruyne – Lukaku, E.Hazard. Selecționer: Roberto Martinez.
Arbitru: Andres Cunha (Uruguay).
Jucătorul meciului: Samuel Umtiti.
Spectatori: 64 286.