Egalitate între România și Japonia, la Wimbledon. Halep merge mai departe, Niculescu a fost învinsă

Simona Halep și Monica Niculescu au avut adversare din Japonia în primul tur al Grand Slamului de la Wimbledon. Dacă Halep nu a avut probleme în duelul contra lui Kurumi Nara, Niculescu a fost învinsă clar de Naomi Osaka.

La primul meci după triumful de la Roland Garros, Halep, locul 1 WTA, a trecut de Nara, locul 100 în clasamentul mondial, cu 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și 17 minute. În turul următor, Halep o va înfrunta pe Saisai Zheng din China, locul 126 WTA.

Aproape în același timp, Niculescu a înfruntat-o pe Osaka, locul 18 WTA și japoneza s-a impus după doar 67 de minute de joc, scor 6-4, 6-1. Românca aflată pe locul 61 în clasamentul mondial disputase un singur meci în ultimele două luni, din cauza unei accidentări.

Pentru prezența pe tabloul principal, Niculescu va primi 10 puncte WTA și 39 000 de lire sterline.

Din opt jucătoare din România prezente pe tablou, doar jumătate au mers în turul doi: Halep, Mihaela Buzărnescu, Sorana Cîrstea și Alexandra Dulgheru. În afară de Niculescu, au mai fost eliminate Irina Begu, Gabriela Ruse și Ana Bogdan.