Victorie de senzație a Belgiei în optimile Cupei Mondiale, 3-2 în fața Japoniei după ce a fost 2-0 pentru niponi

Belgia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia după victoria cu 3-2 în fața Japoniei, la Rostov-pe-Don. După 0-0 la pauză, niponii au început perfect partea secundă și s-au desprins rapid la 2-0, dar Belgia a întors scorul și a câștigat cu un gol marcat în minutul 90+4, pe contraatac. În sferturi, Belgia va înfrunta Brazilia.

Belgia a dominat prima repriză, dar în minutul 25 Lukaku a fost blocat în careu după o pasă a lui Mertens, iar trei minute mai târziu, Kompany nu a cadrat o minge de lângă bara a doua, fiind jenat de Kawashima. În minutul 44, Osako a șutat slab din careu, dar Courtois a scăpat mingea printre mâini, tot el revenind și prinzând în fața porții. Japonia a deschis scorul la trei minute după pauză. Plecat de la limita ofsaidului, Genki Haraguchi a intrat în careu și l-a învins pe Courtois cu un șut la colțul lung. Imediat Belgia a fost aproape de gol, Mertens centrând pentru Hazard care a trimis în transversală. În minutul 52, Takashi Inui a dublat avantajul niponilor cu un șut de la distanță, după o minge respinsă greșit de Kompany. Belgia a redus din diferență în minutul 69, după un corner, Jan Vertonghen reluând în plasă. Iar cinci minute mai târziu, Marouane Fellaini a egalat cu o lovitură de cap din centrarea lui Hazard. Kawashima a avut apoi o dublă intervenție, în minutul 86, la șutul lui Chadli și apoi la lovitura de cap a lui Lukaku. În al patrulea minut suplimentar, Japonia a avut un corner la poarta belgiană, Courtois a prins mingea și a repus-o rapid pentru De Bruyne, acesta a trecut în jumătatea adversă și l-a lansat pe Meunier în dreapta, centrarea acestuia a fost lăsată inteligent de Lukaku, iar mingea a ajuns la Nacer Chadli care a înscris cu un șut din careu.

Belgia ajunsese până în sferturi de finală și la precedenta ediție, unde a fost învinsă de Argentina. Pentru Japonia, a fost a treia prezență din istorie în optimi, niponii nereușind vreodată să treacă de această fază.

Meciul din sferturi dintre Belgia și Brazilia va avea loc la Kazan, pe 6 iulie.

Belgia – Japonia 3-2
Goluri: Vertonghen 69, Fellaini 74, Chadli 90+4 / Haraguchi 48, Inui 52
Cartonașe galbene: Shibasaki 40
Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne,  Witsel, Carrasco (Chadli 65) – Mertens (Fellaini 65), Lukaku, E.Hazard. Selecționer: Roberto Martinez.
Japonia: Kawashima – H.Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki (Yamaguchi 81) – Haraguchi (Honda 81), Kagawa, Inui – Osako. Selecționer: Akira Nishino.
Arbitru: Malang Diedhiou (Senegal).
Jucătorul meciului: Eden Hazard.
Spectatori: 41 466.