//

Fotbal

Constantin Budescu pleacă de la FCSB și va juca al Al-Shabab, echipa antrenată de Șumudică

Mijlocașul Constantin Budescu a fost cumpărat de echipa saudită Al-Shabab, de la FCSB. Jucătorul în vârstă de 29 de ani a semnat un contract pentru următoarele trei sezoane cu echipa antrenată din această vară de Marius Șumudică. Budescu a mai colaborat cu Șumudică la Astra Giurgiu, unde cei doi au câștigat titlul de campioni în Liga I în 2016.

Budescu este al doilea jucător achiziționat de Al-Shabab de la FCSB în această vară, după fundașul Valerică Găman.

Conform DigiSport, echipa din Arabia Saudită a plătit în schimbul mijlocașului suma de 2,5 milioane de euro. Budescu venise la FCSB în iulie 2017, de la Astra, pentru 750.000 de euro.

23/09 PAOK Salonic, echipă pregătită de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-0 pe AEK Atena, în campionatul Greciei

23/09 Cosmin Moți a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a învins în deplasare cu 3-2 pe Botev Plovdiv, în campionatul Bulgariei

23/09 Francezul Gilles Simon l-a învins cu 7-6, 6-1 pe germanul Matthias Bachinger, în finala turneului de la Metz

23/09 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 6-3, 6-1 pe slovacul Martin Klizan, în finala turneului de la Sankt Petersburg

23/09 Olandeza Kiki Bertens a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovici cu 7-6, 4-6, 6-2, în finala turneului de la Seul

23/09 Ștefania Dobre a fost eliminată în turul secund al categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

23/09 Karolina Pliskova din Cehia a învins-o cu 6-4, 6-4 pe japoneza Naomi Osaka, în finala turneului de la Tokyo

22/09 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a fost învinsă în deplasare cu 2-0 de Sint-Truiden, în campionatul Belgiei

22/09 Nicolae Stanciu a marcat două goluri pentru Sparta Praga care a învins acasă cu 4-1 pe Slovan Liberec, în campionatul Cehiei

22/09 Chinezoaica Wang Qiang a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Guangzhou

21/09 Andreea Chițu a fost învinsă în turul doi al categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

20/09 Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a fost învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, în grupele Ligii Europa