Columbia a trecut cu 3-0 de Polonia care este eliminată în faza grupelor la turneul din Rusia

Columbia a câștigat cu 3-0 partida contra Poloniei, la Kazan, în Grupa H la Cupa Mondială din Rusia. În urma acestei înfrângeri, Polonia nu mai are nicio șansă să se califice în optimile de finală ale competiției.

Ambele echipe aveau nevoie de victorie pentru a mai spera cu șanse mari la calificarea în optimi, după ce în cealaltă partidă din grupă, între Japonia și Senegal se înregistrase o remiză, astfel că și Columbia, și Polonia erau la patru puncte de primele două poziții. Columbia a deschis scorul în minutul 40 după o fază fixă. James Rodriguez a executat un corner trimițând scurt pentru Cuadrado, acesta i-a pasat lui Quintero care i-a retrimis lui Rodriguez, centrarea acestuia fiind fructificată de Yerry Mina care a marcat cu o lovitură de cap. În minutul 58, Lewandowski a reușit o preluare perfectă la o minge venită din spate, dar Ospina a ieșit din poartă și polonezul nu a mai avut pe unde să șuteze, trimițând în portarul columbian. Radamel Falcao a mărit diferența în favoarea sud-americanilor, în minutul 70, pe contraatac, din pasa lui Quintero. Iar în minutul 75, Rodriguez l-a lansat pe Juan Cuadrado care l-a învins pe Szczesny.

În clasamentul grupei, Columbia este pe locul trei, cu trei puncte, iar Polonia este ultima, fără vreun punct. Pe primele două poziții, cu câte patru puncte, se află Japonia și Senegal.

În ultima etapă, pe 28 iunie, au loc partidele Japonia – Polonia, la Volgograd, și Senegal – Columbia, la Samara.

Au evoluat formațiile:
Polonia: Szczesny – Piszczek, Bednarek, Pazdán (Glik 80) – Bereszynski (Teodorczyk 72), Krychowiak, Gorálski, Rybus – Zielinski, Lewandowski, Kownacki (Grosicki 57). Selecţioner: Adam Nawalka.
Columbia: Ospina – Arias, D.Sanchez, Mina, Mojica – Aguilar (Uribe 32), Barrios – Cuadrado, Quintero (Lerma 73), Rodríguez – Falcao (Bacca 78). Selecţioner: Jose Pekerman.
Arbitru: Cesar Arturo Ramos (Mexic).