Andy Murray a pierdut primul meci jucat în circuitul mondial după 342 de zile

Britanicul Andy Murray, fost lider mondial și câștigător a trei turnee de Grand Slam, a fost învins în prima rundă a turneului pe iarbă de la clubul Queen’s din Londra. Scoțianul câștigase cu 6-2 primul set în fața australianului Nick Kyrgios, dar a fost învins în următoarele două acte, scor 7-6, 7-5.

Pentru Murray, a fost primul meci în circuit după 342 de zile. Precedenta sa partidă avusese loc anul trecut, în sferturile de finală ale Grand Slamului de la Wimbledon. Din cauza unei accidentări la șold, Murray nu a mai evoluat la vreun turneu în a doua jumătate a anului 2017. A apărut la un meci demonstrativ, în noiembrie, contra lui Roger Federer, la Glasgow. Apoi, în ianuarie 2018, a anunțat că a suferit o intervenție chirurgicală la șold.

Din cauza absenței prelungite, Murray a coborât până pe locul 156 în clasamentul mondial.