Marius Copil a fost învins în sferturile de finală ale turneului de la ‘s-Hertogenbosch

Marius Copil a părăsit turneul de la ‘s-Hertogenbosch, în Olanda, în faza sferturilor de finală. Românul aflat pe locul 97 în clasamentul mondial a fost învins de australianul Matthew Ebden, locul 69 în ierarhia ATP.

Ebden a câștigat cu 6-3, 6-3, după o oră și șase minute de joc. Copil a ratat patru mingi de brec în primul ghem al partidei, apoi a mai avut o singură șansă de brec în întreg meciul, aceasta venind în ghemul al doilea din setul secund. De cealaltă parte, Ebden a făcut un brec în primul set și două în setul al doilea.

Cei doi jucători se mai înfruntaseră o singură dată, în 2012, la Shanghai, atunci Copil având câștig de cauză.

Pentru prezența în sferturi, Copil primește 45 de puncte ATP și 17.770 de euro.

În semifinale, Ebden îl va înfrunta pe francezul Jeremy Chardy.