Tenis

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi la Roland Garros, la prima prezență în turneul parizian

Mihaela Buzărnescu a promovat în runda secundă a Grand Slamului de la Roland Garros după victoria in două seturi în fața americancei Vania King. Românca se află pe locul 33 în clasamentul mondial și este cap de serie numărul 31 la turneul de la Paris. Anterior, bucureșteanca în vârstă de 30 de ani nu mai ajunsese niciodată pe tabloul principal la Roland Garros, iar în turnee de Grand Slam mai jucase doar două meciuri, câte unul la US Open și Openul Australian.

Buzărnescu a început meciul contra americancei cu un brec, conducând cu 2-0, dar King a egalat la 2-2. Românca s-a desprins apoi la 4-2 și a câștigat setul cu 6-3. În actul secund, din nou Buzărnescu a făcut prima un brec, conducând cu 3-1, King a egalat la 3-3, dar românca a câștigat trei ghemuri consecutive, impunându-se cu același scor, 6-3. Partida a durat o oră și 27 de minute.

În runda secundă, Buzărnescu o va înfrunta pe Rebecca Peterson din Suedia, jucătoare venită din calificări și care a trecut în primul tur de Su-wei Hsieh din Taiwan, scor 6-4, 6-3.

Pe tabloul principal feminin la Paris mai sunt cinci jucătoare din România: Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Alexandra Dulgheru.