Daniel Ricciardo a câștigat Grand Prixul Monaco după ce a plecat din pole position

Australianul Daniel Ricciardo a plecat din pole position în Grand Prixul Monaco la Formula 1, a condus în permanență și a bifat a șaptea victorie a carierei, a doua în acest sezon. Primii șase piloți au sosit în ordinea în care au plecat de pe grilă, cursa de pe străzile din Monte Carlo oferind din nou puțin spectacol și puține depășiri. Singurul pilot care a adus spectacol a fost olandezul Max Verstappen și asta pentru că pilotul de la Red Bull a plecat de pe ultima poziție a grilei de start și a reușit să-i depășească pe mulți din fața sa, încheind pe locul nouă.

Germanul Sebastian Vettel a încheiat pe locul doi, iar britanicul Lewis Hamilton a completat podiumul. În spatele lor au sosit coechipierii celor doi, Kimi Raikkonen și Valtteri Bottas.

Hamilton rămâne în fruntea clasamentului sezonului, cu 110 puncte. Vettel este al doilea, cu 96 de puncte, iar Ricciardo ocupă locul trei, cu 72 de puncte.

Etapa a șaptea a sezonului este Grand Prixul Canadei, programat la Montreal, pe 10 iunie.