Rugby

Timișoara Saracens a devenit campioană națională la rugby pentru al treilea sezon la rând

Timișoara Saracens a cucerit titlul de campioană a României la rugby după ce a învins în finala disputată pe stadionul Arcul de Triumf din București pe Știința Baia Mare, scor 21-15. Este al treilea titlu consecutiv cucerit în SuperLigă de echipa bănățeană și al șaselea per total.

A fost a treia finală consecutivă disputată între cele două echipe. Băimărenii au deschis scorul printr-un dropgol al lui Maravunawasawasa, însă timișorenii au trecut în avantaj după două eseuri, ale lui Umaga și Fonovai, primul fiind transformat de Samoa. Pe finalul primei reprize, Ailenei a reușit un eseu pentru Știința. La pauză, Saracens conduceau cu 12-8. În partea secundă, Luke Samoa a marcat nouă puncte pentru Saracens din trei lovituri de pedeapsă, ducând scorul la 21-8. Chirică a reușit un eseu pentru băimăreni pe final de meci, iar Maravunawasawasa a adus punctele suplimentare, stabilind scorul final.

În finala mică, Steaua a învins cu scorul de 23-22 pe CSM Bucureşti.