Mihaela Buzărnescu a ajuns în sferturile turneului de la Strasbourg

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Strasbourg, competiție la care este desemnată cap de serie numărul patru. Românca aflată pe locul 32 în clasamentul mondial a învins-o pe Elena Ribakina din Rusia, 18 ani și locul 219 în ierarhia WTA.

Buzărnescu a început partida cu un brec, dar Ribakina a făcut imediat re-brecul. Românca a trecut din nou în avantaj cu un brec în ghemul al cincilea, desprinzându-se apoi la 5-2 cu un alt brec. Buzărnescu a servit pentru câștigarea setului, rusoaica a reușit un brec, însă imediat Buzărnescu a câștigat din nou pe serviciul advers, adjudecându-și setul cu 6-3. În actul secund, tot românca a făcut prima un brec, conducând cu 2-0, dar Ribakina a revenit și a egalat la 2-2. Fiecare jucătoare și-a valorificat apoi ghemul de serviciu și s-a ajuns în tiebreak, unde Buzărnescu a condus cu 6-0 și s-a impus cu 7-2. Meciul a durat o oră și 39 de minute.

În turul următor, Buzărnescu o va înfrunta pe învingătoarea dintre Su-Wei Hsieh din Taiwan și Lucie Safarova din Cehia.