//

Fotbal

Marius Șumudică a fost demis de la conducerea echipei Kayserispor

Conducerea clubului Kayserispor a decis să renunțe la serviciile antrenorului român Marius Șumudică. Tehnicianul în vârstă de 47 de ani preluase echipa turcă în iunie 2017.

După un start bun de sezon în care Kayserispor părea că va lupta pentru un loc în cupele europene, situația nu a mai fost la fel, iar acum echipa turcă vine după o serie de patru înfrângeri consecutive și șapte înfrângeri în ultimele opt etape. În clasament, Kayserispor a coborât pe locul nouă.

În lotul lui Kayserispor sunt doi jucători români, Silviu Lung și Cristian Săpunaru.

26/05 Rusoaica Anastasia Pavliucenkova a învins-o cu 6-7, 7-6, 7-6 pe slovaca Dominika Cibulkova, în finala turneului de la Strasbourg

26/05 FC Voluntari – Concordia Chiajna 2-2 (Ivanovici 63, Căpățână 69 / Grădinaru 18, Pena 88), în etapa a 13-a din playout-ul Ligii I

26/05 Maghiarul Marton Fucsovics l-a învins cu 6-2, 6-2 pe germanul Peter Gojowczyk, în finala turneului de la Geneva

26/05 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 3-6, 7-6, 6-1 pe francezul Gilles Simon, în finala turneului de la Lyon

26/05 Suedeza Johanna Larsson a învins-o cu 7-6, 6-4 pe americanca Alison Riske, în finala turneului de la Nurnberg

25/05 Mijlocașul Florentin Matei a fost vândut de formația croată HNK Rijeka la clubul Ittihad Kalba din Emiratele Arabe Unite

24/05 Sergiu Buș a marcat un gol pentru Levski Sofia care a învins acasă cu 4-1 pe Cerno More Varna, în campionatul Bulgariei

24/05 FC Botoșani – ACS Poli Timişoara 0-0, în etapa a 12-a din playout-ul Ligii I

24/05 Gaz Metan Mediaș – Sepsi Sf.Gheorghe 1-1 (Cristea 5 / Fulop 25), în etapa a 12-a din playout-ul Ligii I

24/05 Washington Capitals a învins cu 4-3 la general pe Tampa Bay Lightning și va juca în finala NHL cu Vegas Golden Knights

23/05 Dinamo București – FC Voluntari 2-0 (Popa 14, Grigore 76), în etapa a 12-a din playout-ul Ligii I

22/05 Juventus București – Concordia Chiajna 1-3 (Băjenaru 27 / Batin 13-pen, Nivaldo 29, Cristescu 77), în etapa a 12-a din playout-ul Ligii I