//

U.Craiova-FCSB 0-1. Teixeira păstrează echipa bucureșteană în lupta pentru titlu

FCSB a învins în deplasare pe Universitatea Craiova cu 1-0, în etapa a noua a playoff-ului Ligii I, penultima etapă a sezonului. În urma acestui succes, bucureștenii s-au apropiat la un singur punct de liderul CFR Cluj, iar titlul de campioană se decide în ultima etapă. Pentru U.Craiova, este prima înfrângere într-un meci oficial jucat pe noul stadion Ion Oblemenco.

FCSB a dominat teritorial partida, dar U.Craiova a avut ocaziile mai clare de gol. În minutul 14, Mitriță a scăpat singur cu Bălgrădean, portarul oaspeților intervenind excelent. În minutul 25, Mitriță a executat un corner, Băluță a deviat spre poartă, dar din nou Bălgrădean a avut o intervenție fantastică. Portarul FCSB-ului a continuat plonjoanele incredibile în minutul 50 când Tiago Ferreira a reluat spre poartă după o lovitură liberă, dar Bălgrădean a deviat mingea în bară. FCSB a marcat golul victoriei în minutul 86. Florin Tănase părea blocat între doi adversari, dar a trecut superb de ambii, apoi a centrat, mingea a fost deviată de Screciu și a ajuns la Filipe Teixeira care a trimis plasat în poartă. Este al treilea gol marcat în acest sezon de portughez care mai înscrisese și într-un meci din sezonul regulat între cele două echipe, câștigat tot de FCSB, la Drobeta-Turnu Severin. În final de meci, Pintilii care deja fusese înlocuit și era pe bancă, a văzut cartonașul roșu pentru proteste. Iar Junior Morais a fost eliminat în al cincilea minut suplimentar pentru al doilea cartonaș galben.

FCSB are 46 de puncte în clasament. U.Craiova se află pe locul patru, cu 35 de puncte. Craiovenii au adunat un singur punct în ultimele patru etape.

În etapa următoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar FCSB întâlnește acasă pe Astra Giurgiu.

Au evoluat formațiile:
Universitatea Craiova: Mitrovici – Popa (Screciu 84), Kelici, Tiago Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski (Burlacu 90), Bancu – Mitriţă, Băluţă, Gustavo (Glavina 77). Antrenor: Devis Mangia.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Momcilovici, Junior Morais – Pintilii (C.Tănase 83), Popescu – Teixeira, F.Tănase, Coman (Man 73) – Gnohéré (Budescu 72). Antrenor: Nicolae Dică.
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad).