Simona Halep a întrerupt seria de victorii la Madrid, fiind învinsă în sferturi de Karolina Pliskova

Simona Halep a părăsit turneul de la Madrid în faza sferturilor de finală, fiind învinsă de Karolina Pliskova din Cehia. Românca avea 15 victorii consecutive în turneul din capitala Spaniei unde câștigase trofeul la precedentele două ediții.

Liderul mondial a început mai bine partida, conducând cu 2-0, însă Pliskova a câștigat trei ghemuri la rând. La 3-3, cehoaica a mai făcut un brec și s-a impus apoi în set cu 6-4, după 38 de minute. Setul secund a fost adjudecat de Pliskova cu 6-3, cehoaica reușind două brecuri. Meciul a durat în total 69 de minute.

Pentru prezența în sferturi, Halep primește 215 puncte WTA și 149.390 de euro.

În semifinale, Karolina Pliskova o va înfrunta pe învingătoarea meciului dintre rusoaica Daria Kasatkina și o altă cehoaică, Petra Kvitova.