//

Poli Iași-FCSB 1-0. Lovitură de teatru! FCSB pierde prima dată în playoff și cade pe locul doi

Poli Iași a învins pe FCSB cu 1-0, într-un meci din etapa a opta a playoff-ului Ligii I. Este primul eșec suferit de FCSB în actualul playoff, iar echipa bucureșteană cedează prima poziție în clasament, fiind întrecută cu un punct de CFR Cluj, când au mai rămas doar două etape de disputat. Poli a evoluat în zece jucători în finalul partidei, dar în ciuda inferiorității numerice, tot a marcat golul victoriei, pe contraatac.

Poli Iași nu câștigase vreun meci în playoff și venea după două înfrângeri cu același scor, 3-0, în disputele cu Astra Giurgiu, dar a început curajos meciul cu FCSB, Jo Santos fiind aproape de gol în minutul cinci când șutul său a fost blocat de un fundaș al oaspeților. În minutul opt, Budescu a centrat, dar Bălașa a trimis alături din poziție ideală. În startul părții secunde, Florin Tănase a scăpat singur spre poarta adversă, însă a fost prins din urmă de Frăsinescu și FCSB-istul a căzut în careu, cerând penalti, fără să-l păcălească pe arbitru. Alibec a fost aproape de gol în minutul 52, șutul său fiind însă blocat de un adversar. Poli a avut o bară în minutul 67, la șutul lui Jo Santos, apoi trei minute mai târziu, pe contraatac, Andrei Cristea a trimis direct în Bălgrădean. Poli a rămas în zece jucători în minutul 74, când Qaka a primit al doilea cartonaș galben din meci. Golul victoriei gazdelor a venit în minutul 89. Panțîru a pornit într-o cursă solitară și i-a pasat în careu lui Andrei Cristea care a înscris al nouălea său gol stagional.

FCSB rămâne cu 43 de puncte și este la un punct în urma liderului CFR Cluj. Poli Iași ocupă locul șase, cu 24 de puncte.

În etapa următoare, Poli Iași înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar FCSB întâlnește tot în deplasare pe U.Craiova.

Au evoluat formațiile:
Poli Iaşi: Rusu – Zaharia (Mihăescu 79), Mihalache, Frăsinescu, Sin (Bosoi 45) – Cioinac, Qaka – Platini (Kizito 60), Panţîru, Jo Santos – Cristea. Antrenor Flavius Stoican.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Momcilovici – Pintilii (Nedelcu 46), Filip – Man, Budescu (Teixeira 46), F.Tănase – Alibec (Gnohéré 77). Antrenor Nicolae Dică.
Arbitru: Radu Petrescu (București).