Mihaela Buzărnescu a pierdut finala de la Praga, în fața Petrei Kvitova, deși câștigase primul set

Mihaela Buzărnescu mai are de așteptat până să obțină primul trofeu în circuitul WTA. Românca a jucat la Praga a doua finală a carierei, dar a pierdut-o, în fața unei reprezentante a gazdelor, cehoaica Petra Kvitova, locul 10 în clasamentul mondial. La începutul anului, Buzărnescu, aflată acum pe locul 37 WTA, era învinsă de Elise Mertens din Belgia în finala de la Hobart.

La Praga, Kvitova a început excelent și a condus cu 4-1 în primul set, dar românca a avut o revenire de senzație, a câștigat cinci ghemuri la rând și s-a impus în set cu 6-4. Însă Kvitova a preluat apoi controlul partidei și a câștigat următoarele două acte, scor 6-2, 6-3. Meciul a durat două ore și 19 minute.

A fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

Pentru prezența în finală, Buzărnescu a primit 180 de puncte WTA și 21.400 de dolari. Grație punctelor obținute, Buzărnescu va urca pe locul 32 în clasamentul mondial, cea mai bună clasare a carierei, devenind a doua cea mai bine plasată româncă din ierarhie, după Simona Halep care rămâne pe prima poziție.