CFR Cluj-U.Craiova 1-0. Clujenii urcă pe primul loc și așteaptă replica FCSB-ului

CFR Cluj a învins cu 1-0 pe Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a opta a playoff-ului Ligii I. În urma acestui succes, CFR a urcat pe primul loc în clasament și va rămâne pe această poziție cel puțin până luni seară, când FCSB înfruntă în deplasare pe Poli Iași.

CFR a fost aproape de gol în minutul trei, când Mailat a rămas singur cu Popescu, a șutat în portarul Universității, mingea a revenit la Mailat care a trimis apoi în bară. În minutul 20, Culio a trimis pe lângă poartă, din apropiere, iar nouă minute mai târziu, Popescu a respins în corner un șut-centrare al lui Manea. La șase minute după pauză, Mitriță a executat o lovitură liberă, mingea trecând puțin peste poartă. Unicul gol al meciului a venit în minutul 75. Omrani a primit mingea în careu, a deviat pentru Mario Camora care a trimis spre poartă, mingea a fost deviată de Popov și Popescu a fost păcălit. Finalul a fost dramatic, după ce Kevin Boli a fost eliminat în minutul 83, când a primit direct cartonaș roșu pentru o intrare cu talpa asupra lui Popov. În primul minut suplimentar, U.Craiova a primit un penalti, după ce Djokovici l-a faultat în careu pe Gustavo. Tot Gustavo a executat, dar Arlauskis a respins în corner.

CFR Cluj a adunat 44 de puncte și rămâne neînvinsă în playoff. U.Craiova ocupă locul trei, cu 35 de puncte.

În etapa următoare, CFR înfruntă în deplasare pe Astra, iar U.Craiova joacă pe teren propriu cu FCSB.

Au evoluat formațiile:
CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovici, Hoban (Ioniţă 62), Culio – Deac, Ţucudean (Omrani 63), Mailat (Costache 73). Antrenor: Dan Petrescu.
U.Craiova: Popescu – Screciu (Popov 46), Kelici, Tiago Ferreira – Dimitrov, Zlatinski, Mateiu, Bancu – Băluţă, Andre Santos (Gustavo 68), Mitriţă (Glavina 80). Antrenor: Devis Mangia.
Arbitru: Marius Avram (București).