Viitorul-CFR Cluj 1-2. Clujenii sunt din nou lideri în Liga I, cel puțin 24 de ore

CFR Cluj a învins în deplasare pe Viitorul Constanța cu 2-1, într-un meci din etapa a cincea a playoff-ului Ligii I. În urma acestei victorii, echipa antrenată de Dan Petrescu a revenit pe prima poziție a clasamentului, depășind cu un punct pe FCSB care însă nu a jucat deocamdată în această rundă. De cealaltă parte, Viitorul a suferit a doua înfrângere din playoff după cea în fața FCSB-ului, în prima etapă.

CFR a deschis scorul în minutul 11, când Țucudean i-a pasat lui Bilel Omrani care a marcat cu un șut din șase metri. Francezul a înscris șapte goluri în acest sezon. În minutul 25, Ciprian Deac a primit o pasă de la Culio și l-a învins pe Cojocaru cu un șut plasat, din interiorul careului, marcând a cincea oară în acest sezon. Viitorul a primit un penalti în minutul 83 după un henț în careu al lui Boli. Ianis Hagi a executat, Arlauskis a respins în față, dar Hagi a fost mai rapid și a trimis în plasă, marcând pentru a cincea oară în acest sezon.

CFR Cluj este pe locul întâi, cu 39 de puncte. Clujenii nu au pierdut vreun meci în primele cinci etape din playoff. Viitorul ocupă poziția a patra, cu 29 de puncte. Echipa lui Gheorghe Hagi mai pierduse doar două meciuri acasă în întreg sezonul, cu Dinamo și U.Craiova.

În etapa următoare, Viitorul întâlnește acasă pe FCSB, iar CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Poli Iași.

Au evoluat formațiile:
Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer (Casap 81) – Cicâldău, Băluţă, Ganea – Ciobanu (Voduţ 46), Hagi, Drăguș (Gavra 46). Antrenor: Gheorghe Hagi.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Culio, Hoban, Bordeianu (Rus 71) – Deac, Omrani (Costache 87), Ţucudean (Mureşan 90+2). Antrenor: Dan Petrescu.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).