//

U.Craiova-Poli Iași 4-1. Mitriță a reușit un hattrick, iar craiovenii s-au apropiat de locul doi

Universitatea Craiova a învins cu 4-1 pe Poli Iași, într-un meci din etapa a cincea a playoff-ului Ligii I. Craiovenii și-au consolidat astfel poziția a treia și s-au apropiat la doar două puncte de locul secund. Craiovenii marcaseră un singur gol în primele patru meciuri din playoff. De cealaltă parte, Poli a pierdut toate cele patru meciuri jucate până acum în playoff.

U.Craiova a condus din minutul 18 când Mateiu i-a pasat lui Alexandru Mitriță și acesta a marcat cu un șut de la 20 de metri, mingea fiind și deviată. În prelungirile primei reprize, Mitriță a făcut dubla, din pasa lui Dimitrov. În minutul 54, Bărbuț a obținut un penalti, iar Mitriță și-a completat hattrickul, primul din cariera mijlocașului în vârstă de 23 de ani. Mitriță are 11 goluri marcate în actualul sezon. Poli Iași a redus din diferență în minutul 72 prin Vlad Danale, jucător în vârstă de 20 de ani, la prima reușită a carierei în Liga I. În primul minut suplimentar, Radoslav Dimitrov a stabilit scorul final, din pasa lui Briceag. Bulgarul a marcat al doilea gol stagional.

U.Craiova este pe locul trei, cu 34 de puncte. Poli Iași ocupă poziția a șasea, cu 20 de puncte.

În etapa următoare, Poli Iași înfruntă acasă pe CFR Cluj, iar U.Craiova întâlnește în deplasare pe Astra Giurgiu. Până atunci, joi, U.Craiova joacă acasă cu FC Botoșani, în prima manșă din semifinalele Cupei României.

Au evoluat formațiile:
U Craiova: Calancea – Popa (Screciu 46), Gardoş, Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Bărbuţ (Briceag 89), Glavina (Burlacu 57), Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia
Poli Iaşi: Koşelev – Sin, Mihalache, Frăsinescu, Panţîru – Qaka, Cioinac – Gavrilă (Danale 65), Platini (Jo Santos 76), Zaharia – Kizito (Cristea 46). Antrenor: Flavius Stoican.
Arbitru: Radu Petrescu (București).