//

Fotbal

FC Barcelona a stabilit un record pentru campionatul Spaniei, cu 39 de meciuri la rând fără înfrângere

FC Barcelona a bifat al 39-lea meci consecutiv fără înfrângere în campionatul Spaniei, acesta fiind un nou record pentru Primera Division. Catalanii au învins acasă pe CF Valencia, scor 2-1, în etapa a 32-a a campionatului și au depășit recordul deținut până acum de Real Sociedad, din anul 1979.

Barcelona a condus din minutul 15 al meciului cu Valencia, după reușita lui Luis Suarez, apoi Umtiti a dublat avantajul, în minutul 51. Valencia a redus din diferență în minutul 86, dintr-un penalti transformat de Parejo.

În ultimele 39 de meciuri, FC Barcelona a înregistrat 32 de victorii și șapte rezultate de egalitate.

Ultima înfrângere suferită de catalani în campionatul Spaniei a fost înregistrată pe 8 aprilie 2017, un eșec cu 2-0 în duelul cu Malaga.

Barcelona este lider autoritar în acest sezon, cu 82 de puncte după 32 de etape. Pe locul doi în clasament se află Atletico Madrid, cu 68 de puncte în 31 de meciuri.