AS Roma face minunea și elimină pe Barcelona, Liverpool învinge pe Man.City și în retur

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2018/04/roma-150x150.jpgAS Roma a produs o surpriză uriașă, remontând un deficit de trei goluri și eliminând pe FC Barcelona, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În aceeași fază, FC Liverpool a câștigat și în retur în fața lui Manchester City.

FC Barcelona era mare favorită la calificarea în semifinale, după ce învinsese în tur cu 4-1. Dar pe Stadio Olimpico, AS Roma a întors scorul și a câștigat cu 3-0, mergând mai departe grație golului marcat în deplasare. Edin Dzeko a marcat pentru gazde în minutul șase, după o pasă a lui Daniele De Rossi. În minutul 58, același Dzeko a fost faultat în careu de Pique, iar De Rossi a transformat lovitura de pedeapsă acordată. Pentru ca în minutul 82, grecul Kostas Manolas să înscrie cu capul golul decisiv. AS Roma nu mai ajunsese în semifinalele competiției din 1984, când mergea chiar până în finala Cupei Campionilor Europeni.

În cealaltă partidă a serii, la Manchester, Liverpool avea de apărat un avantaj important după ce câștigase în tur cu 3-0. Dar Manchester City a început în forță și a deschis scorul după doar două minute de joc, prin Gabriel Jesus. În minutul 40, Bernardo Silva a trimis în bară, iar două minute mai târziu, Leroy Sane a marcat, dar golul a fost anulat greșit pentru ofsaid. Sane primise mingea de la un adversar, dar brigada de arbitri nu a remarcat acest lucru. După pauză, Liverpool a fost mai insistentă, iar Mohamed Salah a egalat în minutul 56. Cu 13 minute înainte de final, Roberto Firmino a marcat la rândul său, stabilind scorul final, 2-1 pentru Liverpool.

Celelalte două partide din sferturi se decid miercuri. Real Madrid înfruntă acasă pe Juventus Torino, după ce madrilenii au câștigat în tur cu 3-0. Iar Bayern Munchen primește vizita lui FC Sevilia, după ce bavarezii au învins în prima manșă cu 2-1.