Victorii categorice pentru Liverpool și Barcelona, în prima manșă din sferturile Ligii Campionilor

FC Liverpool și FC Barcelona sunt aproape de calificarea în semifinalele Ligii Campionilor după ce au obținut victorii la trei goluri diferență în duelurile cu Manchester City, respectiv AS Roma.

Pe stadionul Anfield, Liverpool a trecut cu 3-0 de Manchester City, după o primă jumătate de oră perfectă pentru trupa lui Jurgen Klopp. Egipteanul Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 11, iar Alex Oxlade-Chamberlain l-a mărit cu un șut de la distanță, în minutul 20. Sadio Mane a înscris în minutul 31, cu capul, din centrarea lui Salah, stabilind încă de atunci rezultatul final. Manchester City a dominat teritorial restul jocului, fără însă a-și crea ocazii clare de joc.

În Spania, FC Barcelona a câștigat cu 4-1 duelul cu AS Roma. La pauză, a fost 1-0 pentru gazdele de pe Camp Nou, după autogolul lui Daniele de Rossi. Un alt autogol, al lui Manolas, din minutul 55, a dublat diferența pe tabelă, apoi patru minute mai târziu, Pique a înscris pentru 3-0. AS Roma a marcat prin Edin Dzeko în minutul 80, însă Luis Suarez a refăcut diferența de trei goluri în favoarea catalanilor, în minutul 87.

Meciurile retur ale celor două dueluri sunt programate pe 10 aprilie.

Și celelalte două confruntări din sferturi sunt aproape tranșate după prima manșă. Deținătoarea trofeului Real Madrid a învins în deplasare cu 3-0 pe Juventus Torino, iar Bayern Munchen a câștigat tot în deplasare, cu 2-1, în fața echipei FC Sevilia.