Robert Johansson a câștigat concursul de zbor cu schiurile de la Vikersund, Stoch a obținut Marele Glob

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2013/02/kamil-stoch-150x150.jpgPodium în întregime norvegian în etapa de zbor cu schiurile de la Vikersund, cu Robert Johansson pe cea mai înaltă treaptă. Polonezul Kamil Stoch a ocupat locul al șaselea, dar a adunat suficiente puncte pentru a-și securiza Marele Glob de Cristal în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile.

Norvegianul Andreas Stjernen a condus după prima manșă în concursul de la Vikersund, în țara sa natală, după un zbor măsurând 239 de metri. Însă în manșa a doua, Stjernen a zburat 235 de metri și cu un total de 438,9 puncte, a încheiat concursul pe locul doi. Johansson a obținut victoria, cu zboruri măsurând 232 și 246 de metri și un total de 444,3 puncte. Este prima victorie a carierei pentru Johansson în Cupa Mondială. Pe locul trei a încheiat Daniel Andre Tande, cu sărituri de 231,5 metri, respectiv 243 de metri. Totalul său a fost de 436,6 puncte.

Stoch a avut zboruri de 223 și 237 de metri și a totalizat 425,6 puncte. Însă singurul săritor care îl mai putea întrece pe Stoch în clasamentul sezonului, germanul Richard Freitag a încheiat pe locul opt. Astfel, în ierarhia Cupei Mondiale, Stoch a ajuns la 1.243 de puncte, iar Freitag a adunat 990 de puncte. Doar 200 de puncte mai sunt puse în joc în acest sezon, astfel că Freitag nu mai poate ajunge pe primul loc. Stoch a obținut astfel al doilea Glob Mare de Cristal, după cel din sezonul 2013-14.

Cele două etape rămase de disputat în acest sezon sunt programate la Planica, în Slovenia, pe 23 și 25 martie, unde au loc runde de zbor cu schiurile.