Kamil Stoch mărește avansul în fruntea Cupei Mondiale după victoria de la Lillehammer

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2013/02/kamil-stoch-150x150.jpgPolonezul Kamil Stoch a câștigat concursul de sărituri cu schiurile de la Lillehammer, în Norvegia și și-a consolidat astfel prima poziție în clasamentul sezonului Cupei Mondiale. Este a 28-a victorie a carierei pentru Stoch în Cupa Mondială, a șasea în actualul sezon.

Stoch a fost lider la finalul primei manșe în care a sărit 140,5 metri, apoi și-a securizat prima poziție după ce a sărit 141 de metri în manșa a doua. Totalul său a fost de 306,4 puncte. Pe poziția a doua, departe de primul loc, la 27,7 puncte, s-a clasat un alt polonez, Dawid Kubacki. Iar pe trei a încheiat norvegianul Robert Johansson. Germanul Richard Freitag, locul doi în clasamentul general, a ocupat poziția a cincea la Lillehammer.

Cu patru etape înainte de finalul sezonului, Stoch are 1.103 puncte în clasamentul general, 190 în plu față de Freitag.

Următoarea etapă a sezonului este programată joi, la Trondheim, tot în Norvegia.