FC Botoșani învinge pe Poli Iași după prelungiri și ajunge în semifinalele Cupei României

FC Botoșani a câștigat cu 3-2 partida de pe teren propriu cu Poli Iași, din sferturile de finală ale Cupei României. Meciul programat inițial în urmă cu două săptămâni, a fost amânat atunci din cauza ninsorii. Acum, partida s-a disputat, însă pe un gazon oribil, înmuiat din cauza ploii abundente.

Prima ocazie notabilă de gol a venit abia în minutul 52, când Jo a executat o lovitură liberă, dar Pap a respins în afara terenului. Cinci minute mai târziu, Golofca a șutat, Rusu a respins, mingea a ajuns la Golubovic care însă l-a țintit pe portarul ieșean. FC Botoșani a deschis scorul în minutul 89, când Golubovic a marcat cu un șut din careu, după un corner. Insă după doar câteva zeci de secunde, Poli Iași a egalat, prin Andrei Cristea, cu un șut în diagonală din marginea careului. S-a ajuns astfel în prelungiri, iar în minutul 95, FC Botoșani a revenit în avantaj, după penaltiul transformat de Mihai Roman. Platini îl faultase în careu pe Cucu. În minutul 107, Cioinac a executat o lovitură liberă, Pap a respins, mingea a sărit în transversală, Andrei Cristea a urmărit și a trimis în plasă, egalând din nou. FC Botoșani a primit un nou penalti în minutul 109, după faultul lui Rusu asupra lui Roman. Mircea Axente a transformat și a adus victoria botoșănenilor.

În semifinale se mai calificaseră Gaz Metan Mediaș, AFC Hermannstadt și Universitatea Craiova. Tragerea la sorți pentru această fază are loc miercuri, la Casa Fotbalului.

Au evoluat formațiile:
FC Botoșani: Pap – Ungurușan, Burcă, Miron, Acsinte – Tincu, Oaidă (Moruțan 108) – Roman, Achim (Cucu 75), Golofca – Golubovic (Axente 108). Antrenor: Costel Enache.
Poli Iași: Rusu – Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic (Zaharia 97) – Chelaru, Qaka – Platini, Jo (Sin 84), Pedro Mendes (Cristea 75) – Kizito (Jagodinskis 90). Antrenor: Flavius Stoican.
Arbitru: George Găman (Craiova).