//

Sporturi de iarnă

Vanessa Hinz a reușit la Kontiolahti prima victorie a carierei în Cupa Mondială de biatlon

Germanca Vanessa Hinz a câștigat cursa cu start în bloc programată la Kontiolahti, în Finlanda, aceasta fiind prima ei victorie într-o cursă individuală, în Cupa Mondială de biatlon. Anterior, Hinz mai înregistrase victorii în Cupa Mondială doar în curse de ștafetă.

Fără ratare la cele patru treceri prin poligon, Hinz a trecut linia de sosire cu un avans de 13,5 secunde față de a doua clasată, Lisa Vittozzi din Italia. Aceasta din urmă a ratat o singură țintă, chiar la ultima sesiune de trageri. Italianca fusese pe podium și acum două zile, tot la Kontiolahti, la sprint, unde se clasate pe trei. Acum, Anaïs Chevalier din Franța a completat podiumul, înregistrând cel mai bun rezultat al sezonului.

În clasamentul general al sezonului, lider rămâne finlandeza Kaisa Makarainen care a încheiat cursa cu start în bloc pe locul patru. A doua clasată este slovaca Anastasia Kuzmina, la 53 de puncte de prima poziție.

Urmează în Cupa Mondială două etape la Oslo, în Norvegia, un sprint și un pursuit, pe 15 și 18 martie.