//

FCSB-Viitorul 2-1. Clasamentul playoff-ului se rupe încă de la prima etapă

FCSB a învins pe Viitorul Constanța cu 2-1, într-un meci din prima etapă a playoff-ului Ligii I. Astfel, primele trei clasate au obținut toate victorii în această rundă și clasamentul playoff-ului se rupe. Doar CFR Cluj, FCSB și U.Craiova rămân în lupta pentru titlu, diferența dintre locul trei și locul patru fiind deja de șapte puncte.

FCSB a deschis scorul în meciul de pe Arena Națională prin Constantin Budescu, în minutul 32, cu un șut din afara careului mare, mingea lovind ambele bare înainte de a ajunge în plasă. Budescu a înscris al șaptelea gol stagional. În minutul 40, Denis Man a executat un corner, Tănase a deviat mingea, iar Marko Momčilović a înscris cu o lovitură de cap. Fundașul sârb a marcat al treilea gol în acest sezon, el înscriind și în victoria cu 2-0 a lui FCBS contra Viitorului, din sezonul regulat. Denis Alibec putea înscrie la rândul său, în minutul 74, dar șutul său a întâlnit bara. Viitorul a redus din diferență în minutul 76, când Hagi a executat un corner, Țîru a deviat, iar Sebastian Mladen a trimis în poartă. Fundașul în vârstă de 26 de ani a marcat primul gol din carieră în Liga I.

FCSB este neînvinsă de opt meciuri și ocupă locul doi în clasament, cu 31 de puncte, la două puncte în urma liderului CFR Cluj. Viitorul, care avea trei victorii în ultimele trei meciuri jucate în campionat, se află pe locul patru, cu 22 de puncte.

În etapa următoare, FCSB înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar Viitorul joacă acasă cu U.Craiova.

Au evoluat formațiile:
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planić, Momčilović, Junior Morais – Pintilii (Popescu 46), Nedelcu – Man, Budescu, F.Tănase (Teixeira 76) – Gnohéré (Alibec 65). Antrenor: Nicolae Dică.
Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țîru, Hodorogea, Ganea – Cicâldău, Băluță, Dumitrescu (Drăguș 46) – Ciobanu (Căpușă 68), Chițu (Mățan 62), Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).