//

Fotbal

FC Barcelona l-a achiziționat pe mijlocașul brazilian Arthur, pentru 39 de milioane de euro

FC Barcelona a anunțat că a ajuns la un acord cu gruparea braziliană Gremio Porto Alegre privind transferul mijlocașului Arthur la echipa catalană. Barcelona va plăti în schimb suma de 30 de milioane de euro, plus nouă milioane de euro în bonusuri. Jucătorul în vârstă de 21 de ani se va alătura echipei spaniole în luna iulie, când se va redeschide perioada de transferuri din Europa.

Arthur Melo a fost crescut de clubul Goias din orașul său natal. În 2010, la 14 ani, a fost remarcat de Gremio la un turneu pentru tineret și a fost achiziționat de gruparea din Porto Alegre. În ianuarie 2015, la 18 ani, Arthur a fost promovat de Luiz Felipe Scolari în echipa mare a lui Gremio, echipă pentru care a adunat aproape 50 de meciuri în primul eșalon din Brazilia. Mijlocașul a reprezentat țara sa la turnee pentru jucători sub 17 și sub 20 de ani, iar în septembrie 2017 a primit și o convocare la echipa mare a Braziliei, pentru meciuri din preliminariile pentru Cupa Mondială, însă nu a fost folosit.

Alături de Gremio, Arthur a câștigat Cupa Braziliei în 2016 și Copa Libertadores în 2017.

Mijlocașul avea contract cu Gremio până în 2021 și o clauză de reziliere de 50 de milioane de euro.

23/09 PAOK Salonic, echipă pregătită de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-0 pe AEK Atena, în campionatul Greciei

23/09 Cosmin Moți a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a învins în deplasare cu 3-2 pe Botev Plovdiv, în campionatul Bulgariei

23/09 Francezul Gilles Simon l-a învins cu 7-6, 6-1 pe germanul Matthias Bachinger, în finala turneului de la Metz

23/09 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 6-3, 6-1 pe slovacul Martin Klizan, în finala turneului de la Sankt Petersburg

23/09 Olandeza Kiki Bertens a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovici cu 7-6, 4-6, 6-2, în finala turneului de la Seul

23/09 Ștefania Dobre a fost eliminată în turul secund al categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

23/09 Karolina Pliskova din Cehia a învins-o cu 6-4, 6-4 pe japoneza Naomi Osaka, în finala turneului de la Tokyo

22/09 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a fost învinsă în deplasare cu 2-0 de Sint-Truiden, în campionatul Belgiei

22/09 Nicolae Stanciu a marcat două goluri pentru Sparta Praga care a învins acasă cu 4-1 pe Slovan Liberec, în campionatul Cehiei

22/09 Chinezoaica Wang Qiang a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Guangzhou

21/09 Andreea Chițu a fost învinsă în turul doi al categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

20/09 Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a fost învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, în grupele Ligii Europa