Revenire de senzație a lui Juventus în fața lui Tottenham. Manchester City pierde, dar se califică

Juventus Torino și Manchester City s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după meciurile retur cu Tottenham Hotspur și FC Basel.

Tottenham era calificată în fața lui Juventus după rezultatul din tur, 2-2, la Torino. Mai mult, englezii au deschis scorul pe Wembley, prin Son Heung-Min, în minutul 39, după o pasă a lui Trippier. Însă Juventus a revenit și a câștigat cu 2-1 după golurile marcate în interval de trei minute de Gonzalo Higuain și Paulo Dybala, la jumătatea reprizei secunde.

La Manchester, Pep Guardiola a trimis pe teren jucători mai puțin folosiți în acest sezon, la adăpostul avantajului din tur, City câștigând în Elveția cu 4-0. Tot echipa din Anglia a marcat prima și în retur, prin Gabriel Jesus, în minutul opt. Dar Basel a întors scorul cu golurile lui Elyounoussi din minutul 17 și Lang în minutul 71. Astfel, echipa elvețiană a câștigat cu 2-1, dar Manchester City se califică mai departe cu scorul general 5-2.

În sferturi, s-au mai calificat Real Madrid și FC Liverpool.

Ultimele patru meciuri din returul optimilor de finală au loc pe 13 și 14 martie. Partidele sunt: AS Roma – Șahtior Donețk (în tur 2-1 pentru Șahtior), Manchester United – FC Sevilia (în tur 0-0), Beșiktaș Istanbul – Bayern Munchen (în tur 5-0 pentru Bayern) și FC Barcelona – Chelsea (în tur 1-1).