Kamil Stoch a bifat la Lahti, în Finlanda, a 27-a victorie a carierei în Cupa Mondială

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2013/02/kamil-stoch-150x150.jpgPolonezul Kamil Stoch a câștigat concursul de sărituri cu schiurile de la Lahti, în Finlanda, în Cupa Mondială de specialitate. Este a 27-a victorie din carieră în Cupa Mondială pentru Stoch, a cincea în acest sezon, după cele patru înregistrate în Turneul celor Patru Trambuline.

Stoch a dominat ambele manșe, cu sărituri măsurând 132 și 134 de metri, iar punctajul său total a fost de 314,2 puncte. Avansul lui Stoch față de al doilea clasat a fost de 28,2 puncte. Germanul Markus Eisenbichler a încheiat pe poziția secundă, acesta fiind cel mai bun rezultat al carierei pentru săritorul în vârstă de 26 de ani. Austriacul Stefan Kraft, câștigătorul Marelui Glob de Cristal în sezonul precedent, a ocupat acum poziția a treia.

În clasamentul general al sezonului, cu șase etape rămase din această stagiune, Stoch are 127 de puncte avans față de al doilea clasat, germanul Richard Freitag.

Următoarea etapă stagională are loc pe 11 martie, la Oslo.