HocheiOlimpism

Olimpicii Ruși au câștigat turneul masculin de hochei pe gheață, învingând în finală Germania

Echipa Olimpicilor Ruși s-a impus în turneul masculin de hochei pe gheață, la Jocurile Olimpice de la PyeongChang. În finală, Olimpicii Ruși au învins după prelungiri echipa Germaniei, cu 4-3. La festivitatea de premiere, a fost intonat imnul olimpic, însă hocheiștii au recitat versurile imnului de stat al Rusiei. Pentru Germania, argintul este cel mai bun rezultat înregistrat vreodată la Jocurile Olimpice. Anterior, germanii obținuseră în două rânduri bronzul, în 1932 și 1976.

Olimpicii Ruși au condus în finală cu 1-0 după golul lui Slava Voinov din ultima secundă a primei reprize. Germania a egalat la jumătatea reprizei secunde, prin Felix Schutz. Nikita Gusev a marcat pentru Olimpicii Ruși în minutul 53 și 21 de secunde, însă doar zece secunde mai târziu, germanii au egalat din nou, prin Dominik Kahun. Mai mult, Jonas Muller a adus pe nemți în avantaj, cu trei minute și 16 secunde înainte de final. OAR a egalat egalat în minutul 59 și patru secunde, prin Gusev. Apoi, în overtime, Kiril Kaprizov a înscris golul de aur și a adus titlul olimpic pentru echipa Olimpicilor Ruși.

În meciul pentru medaliile de bronz, Canada a învins Cehia cu 6-4.