//

Olimpism

Franța s-a impus în proba de ștafetă mixtă la PyeongChang. Fourcade a ajuns la trei medalii de aur

Martin Fourcade a urcat pe primul loc în clasamentul sportivilor care participă la Jocurile Olimpice de la PyeongChang, adunând a treia medalie de aur la competiția din Coreea de Sud. După victoriile în cursa de pursuit și în proba cu start în bloc, Fourcade a contribuit și la victoria ștafetei mixte a Franței. În palmaresul lui Fourcade mai figurează două medalii de aur, cucerite în 2014, precum și două medalii de argint, una din 2010, cealaltă din 2014.

Ștafeta Italiei a condus după primul schimb, Lisa Vittozzi trăgând fără greșeală la cele două intrări în poligon. Însă în al doilea schimb, Laura Dahlmeier a evoluat pentru Germania și deși a ratat o țintă, fiind astfel nevoită să folosească un cartuș suplimentar, germanca a schiat excelent și a ajuns prima la finalul celor șase kilometri pe care i-a avut de parcurs. Italia ocupa locul doi, la 29,9 secunde în urmă, iar Belarus și Franța erau pe trei și patru. După prezența fetelor, Norvegia ocupa abia locul 10, cu o întârziere de un minut și 23 de secunde. În schimbul trei, Erik Lesser a fost pentru Germania, păstrând avansul de jumătate de minut față de Italia și Franța. Norvegia urcase pe locul patru, Johannes Boe recuperând fantastic. În ultimul schimb, Martin Fourcade a intrat pentru Franța și l-a ajuns rapid din urmă pe Arnd Peiffer, depășindu-l pe acesta la prima intrare în poligon unde francezul a tras fără greșeală, iar germanul a ratat două ținte. Fourcade a continuat să forțeze și după o nouă tragere fără greșeală, s-a desprins în învingător. În schimb, presiunea s-a simțit la Peiffer care a ratat patru cartușe, folosindu-le astfel pe cele trei suplimentare și fiind nevoit să facă și un tur de penalizare de 150 de metri. Ca urmare, Peiffer a fost depășit de Emil Hegle Svendsen care a dus Norvegia pe locul doi și în posesia argintului. Pe ultimii kilometri, Peiffer a luptat pentru bronz cu italianul Dominik Windisch, acesta din urmă fiind mai rapid pe linia dreaptă și aducând bronzul echipei italiene. Astfel, Germania, deși era mare favorită, a încheiat doar pe locul patru.

Următoarea probă de biatlon la PyeongChang este cursa de ștafetă feminină 4×6 kilometri, care va avea loc joi.