//

Fotbal

Valerică Găman a revenit în România și a semnat un contract pentru doi ani cu FCSB

Fundașul central Valerică Găman a devenit jucătorul echipei FCSB cu care a semnat un contract pentru următorii doi ani. Găman a sosit liber de contract după ce s-a despărțit în această iarnă de Karabukspor din Turcia, echipă cu mari probleme financiare.

Sunt foarte bucuros pentru faptul că am ajuns la cea mai bună echipă din Romania, care an de an joacă în cupele europene și este singura calificată în primăvara europeană. Îmi doresc să fiu sănătos și să ajut echipa să-și îndeplinească obiectivele”, a declarat Găman pentru site-ul oficial al echipei bucureștene (steauafc.com).

Valerică Găman are 28 de ani și a început fotbalul la Universitatea Craiova pentru care a jucat până în 2011, când a ajuns la Dinamo București. După doar jumătate de an la Dinamo, a revenit la U.Craiova, echipă care însă a fost dezafiliată în vara anului 2011, iar Găman a devenit jucător liber. A semnat un contract cu Astra Giurgiu, alături de care a câștigat Cupa României și Supercupa în 2014, apoi a devenit campion al României, în 2016. A fost cumpărat în 2016 de Karabukspor. A adunat 27 de meciuri în două sezoane în campionatul Turciei, fără a marca vreun gol. La echipa națională, Găman are 14 selecții și a marcat un gol.

Acesta este primul transfer făcut de FCSB în perioada de transferuri din iarnă.

23/09 PAOK Salonic, echipă pregătită de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-0 pe AEK Atena, în campionatul Greciei

23/09 Cosmin Moți a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a învins în deplasare cu 3-2 pe Botev Plovdiv, în campionatul Bulgariei

23/09 Francezul Gilles Simon l-a învins cu 7-6, 6-1 pe germanul Matthias Bachinger, în finala turneului de la Metz

23/09 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 6-3, 6-1 pe slovacul Martin Klizan, în finala turneului de la Sankt Petersburg

23/09 Olandeza Kiki Bertens a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovici cu 7-6, 4-6, 6-2, în finala turneului de la Seul

23/09 Ștefania Dobre a fost eliminată în turul secund al categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

23/09 Karolina Pliskova din Cehia a învins-o cu 6-4, 6-4 pe japoneza Naomi Osaka, în finala turneului de la Tokyo

22/09 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a fost învinsă în deplasare cu 2-0 de Sint-Truiden, în campionatul Belgiei

22/09 Nicolae Stanciu a marcat două goluri pentru Sparta Praga care a învins acasă cu 4-1 pe Slovan Liberec, în campionatul Cehiei

22/09 Chinezoaica Wang Qiang a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Guangzhou

21/09 Andreea Chițu a fost învinsă în turul doi al categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

20/09 Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a fost învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, în grupele Ligii Europa