Sporturi de iarnă

Martin Fourcade a întrerupt seria de victorii a lui Johannes Boe, în Cupa Mondială de biatlon

Francezul Martin Fourcade a câștigat cursa cu start în bloc de la Annecy-Le Grand Bornand, în țara sa natală, în Cupa Mondială de biatlon. Este al doilea succes în acest sezon pentru Fourcade care a fost însă pe podium în toate cele opt etape programate în actuala stagiune. Norvegianul Johannes Thingnes Boe, care câștigase ultimele patru etape disputate, a ocupat acum locul doi. Germanul Erik Lesser a completat podiumul.

Fourcade nu a avut vreo țintă ratată în poligon, în timp ce Boe a ratat două ținte, chiar la prima intrare în poligon. Cu toate acestea, cei doi au fost separați la final de doar patru secunde.

În clasamentul general al sezonului, Fourcade este lider, cu un avans de 20 de puncte față de Boe. Slovenul Jakov Fak ocupă poziția a treia, la 106 puncte în urma lui Boe.

Următoarele etape din Cupa Mondială au loc la Oberhof, în Germania, între 2 și 7 ianuarie, fiind programate curse de sprint, pursuit și ștafetă.