//

Polo pe apă

Steaua a pierdut și al patrulea meci din grupele Ligii Campionilor la polo

Steaua București a fost învinsă în bazinul propriu de PVK Jadran Carine Herceg Novi din Muntenegru, în etapa a patra din Grupa B a Ligii Campionilor la polo pe apă. Campioana României a pierdut toate cele patru meciuri jucate până acum în grupă.

Steaua a condus cu 2-1 după primul sfert, iar la pauza mare scorul era egal, 4-4. Jadran s-a desprins abia în ultimul sfert, când însă a marcat patru goluri fără a primi vreunul, astfel că la final scorul a fost 8-4 pentru oaspeți.

Golurile Stelei au fost marcate de Adrian Delgado, de trei ori, și Dimitri Goanță.

În clasamentul grupei, Jadran a trecut pe prima poziție, cu 10 puncte, urmată de echipa italiană Pro Recco. Aceasta din urmă are nouă puncte însă și un meci mai puțin jucat. Steaua ocupă ultimul loc în grupă, fără vreun punct. Nici AZC Alphen din Olanda nu are încă vreun punct adunat și se află pe poziția a șaptea. Doar primele patru clasate din opt componente ale grupei se califică în faza următoare.

În etapa a cincea, Steaua înfruntă pe 19 decembrie, în deplasare, echipa spaniolă CN Sabadell.

14/11 PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a învins în deplasare cu 2-1 pe Ergotelis, în faza grupelor din Cupa Greciei

14/11 Dinamo București l-a achiziționat pe atacantul italian Mattia Montini (26 de ani)

13/11 Spaniolul Julio Velazquez a fost demis din funcția de antrenor al echipei Udinese, locul 17 în Serie A, fiind înlocuit cu Davide Nicola

13/11 Steaua București a fost învinsă în deplasare cu 74-69 de Z-Mobile Priștina (Kosovo), în grupele FIBA Europe Cup și este eliminată din competiție

13/11 Antonio Mohamed a fost demis din funcția de antrenor al echipei spaniole Celta Vigo, locul 14 în La Liga, fiind înlocuit cu Miguel Cardoso

13/11 Domenico Di Carlo este noul antrenor al echipei Chievo Verona, locul 20 în Serie A, în locul lui Gian Piero Ventura

11/11 PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-1 pe Panteolikos, în campionatul Greciei, și ocupă locul 1

11/11 Meciul Hermannstadt – FC Botoșani din Liga I a fost amânat din cauza ceții și va avea loc luni, 12 noiembrie, la ora 14

10/11 Nicolae Stanciu a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a învins în deplasare cu 3-1 pe MFK Karvina, în campionatul Cehiei, Stanciu ajungând la 4 goluri în sezon

09/11 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a învins acasă cu 2-0 pe Oostende, în campionatul Belgiei, și ocupă locul 3

08/11 PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă în deplasare cu 1-0 de formația maghiară Vidi, în grupele Ligii Europa