//

Polo pe apă

Steaua a pierdut și al patrulea meci din grupele Ligii Campionilor la polo

Steaua București a fost învinsă în bazinul propriu de PVK Jadran Carine Herceg Novi din Muntenegru, în etapa a patra din Grupa B a Ligii Campionilor la polo pe apă. Campioana României a pierdut toate cele patru meciuri jucate până acum în grupă.

Steaua a condus cu 2-1 după primul sfert, iar la pauza mare scorul era egal, 4-4. Jadran s-a desprins abia în ultimul sfert, când însă a marcat patru goluri fără a primi vreunul, astfel că la final scorul a fost 8-4 pentru oaspeți.

Golurile Stelei au fost marcate de Adrian Delgado, de trei ori, și Dimitri Goanță.

În clasamentul grupei, Jadran a trecut pe prima poziție, cu 10 puncte, urmată de echipa italiană Pro Recco. Aceasta din urmă are nouă puncte însă și un meci mai puțin jucat. Steaua ocupă ultimul loc în grupă, fără vreun punct. Nici AZC Alphen din Olanda nu are încă vreun punct adunat și se află pe poziția a șaptea. Doar primele patru clasate din opt componente ale grupei se califică în faza următoare.

În etapa a cincea, Steaua înfruntă pe 19 decembrie, în deplasare, echipa spaniolă CN Sabadell.

23/09 PAOK Salonic, echipă pregătită de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-0 pe AEK Atena, în campionatul Greciei

23/09 Cosmin Moți a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a învins în deplasare cu 3-2 pe Botev Plovdiv, în campionatul Bulgariei

23/09 Francezul Gilles Simon l-a învins cu 7-6, 6-1 pe germanul Matthias Bachinger, în finala turneului de la Metz

23/09 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 6-3, 6-1 pe slovacul Martin Klizan, în finala turneului de la Sankt Petersburg

23/09 Olandeza Kiki Bertens a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovici cu 7-6, 4-6, 6-2, în finala turneului de la Seul

23/09 Ștefania Dobre a fost eliminată în turul secund al categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

23/09 Karolina Pliskova din Cehia a învins-o cu 6-4, 6-4 pe japoneza Naomi Osaka, în finala turneului de la Tokyo

22/09 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a fost învinsă în deplasare cu 2-0 de Sint-Truiden, în campionatul Belgiei

22/09 Nicolae Stanciu a marcat două goluri pentru Sparta Praga care a învins acasă cu 4-1 pe Slovan Liberec, în campionatul Cehiei

22/09 Chinezoaica Wang Qiang a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Guangzhou

21/09 Andreea Chițu a fost învinsă în turul doi al categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

20/09 Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a fost învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, în grupele Ligii Europa