//

Fotbal

Man.United, Basel, Roma și Juventus s-au calificat în optimile Ligii Campionilor

Ultima etapă din faza grupelor Ligii Campionilor a adus calificarea în optimile de finală pentru Manchester United, FC Basel, AS Roma și Juventus Torino.

În Grupa A, Manchester United era practic calificată încă dinaintea etapei, doar un eșec la scor pe teren propriu, cu ȚSKA Moscova, putând împiedica echipa lui Jose Mourinho să continue în competiție. ȚSKA a deschis scorul pe Old Trafford, dar United a revenit și a câștigat cu 2-1. În celălalt meci din grupă, FC Basel a învins în deplasare pe Benfica. Astfel, United a câștigat grupa, iar Basel merge în optimi de pe locul secund. ȚSKA a încheiat pe locul trei și continuă în Liga Europa.

În Grupa B, Paris Saint-Germain și Bayern Munchen erau deja calificate în optimi, dar luptau în meci direct pentru primul loc în grupă. Bayern ar fi depășit pe PSG dacă se impunea la patru goluri diferență. Bavarezii au condus cu 2-0, dar PSG a marcat prin Mbappe în startul părții secunde. Bayern a câștigat în cele din urmă cu 3-1.

În Grupa C, Atletico Madrid avea doar șanse teoretice de a ajunge în optimi. Echipa spaniolă trebuia să învingă la Londra, pe Chelsea, și să spere că AS Roma nu câștiga acasă în fața lui Qarabag. Nu s-a îndeplinit nicio condiție și Atletico a încheiat pe locul trei, continuând în Liga Europa. Meciul de la Londra s-a încheiat egal, iar Chelsea a coborât pe locul doi în grupă, fiind depășită de AS Roma care a învins pe Qarabag.

În fine, în Grupa D, Juventus Torino a învins în deplasare pe Olympiacos Pireu și a încheiat pe locul doi. Grupa a fost câștigată de FC Barcelona care a trecut acasă de Sporting Lisabona. Lusitanii vor continua în Liga Europa.