//

Sepsi-Dinamo 0-3. Câinii roșii se apropie la un singur punct de zona playoff

Dinamo București a învins în deplasare pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu 3-0, în epilogul etapei a 20-a din Liga I. Partida a avut loc la Brașov, unde Sepsi dispută meciurile de pe teren propriu. A nins aproape pe toată durata partidei. Dinamo a bifat a doua victorie consecutivă în campionat, a treia în ultimele patru etape, și s-a apropiat de zona playoff. De cealaltă parte, Sepsi are cinci înfrângeri în ultimele șase meciuri. În total, Sepsi are 13 meciuri consecutive fără victorie.

Dinamo a deschis devreme scorul, în minutul nouă, când Sergiu Hanca l-a angajat în careu pe Adam Nemec care l-a învins pe Fejer. Slovacul a înscris a treia oară în acest sezon, prima dată din septembrie încoace. În minutul 31, după un corner executat de Hanca, Ionuț Nedelcearu a dublat avantajul oaspeților. Fundașul dinamovist mai marcase un singur gol în acest sezon, în chiar prima etapă. Sepsi putea reduce din diferență în minutul 38, dar șutul lui Patrick Petre a șters bara dinamovistă. În minutul 79, Hanca a oferit a treia pasă decisivă în acest meci, acum pentru Diogo Salomão, portughezul înscriind al treilea gol stagional.

Dinamo este pe locul șapte, cu 30 de puncte, la un singur punct de Viitorul și Astra, echipele de pe cinci și șase. Sepsi ocupă locul 13, cu 12 puncte.

În etapa următoare, Dinamo primește vizita echipei FC Voluntari, iar Sepsi joacă acasă cu Poli Iași.

Au evoluat formațiile:
Sepsi: Fejer – Burlacu, Ursu, Dima, Dumbravă – Petrovikj, Thiaw – Huiban (Astafei 56), Herea (Nikolić 43), Petre (Grecu 67) – Hadnagy. Antrenor: Eugen Neagoe.
Dinamo: Penedo – Romera (Corbu 82), Nedelcearu, Katsikas, Oliva (Dudea 46) – Filip, Anton – Hanca, Rivaldinho (Bokila 74), Salomão – Nemec. Antrenor: Vasile Miriuță.
Arbitru: Marcel Bîrsan (București).