//

Snooker

Al treilea jucător al lumii, Judd Trump, a fost eliminat în 16-imi la UK Championship

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2013/11/trump-150x150.jpgEnglezul Judd Trump, ocupantul locului trei în clasamentul mondial, a părăsit Campionatul Regatului Unit în faza 16-imilor de finală. Astfel, al doilea turneu ca importanță în circuitul profesionist (după Campionatul Mondial) a rămas fără primii trei favoriți, după ce anterior liderul mondial Mark Selby a fost învins în turul doi, iar chinezul Ding Junhui, locul doi în clasament, a pierdut încă din prima rundă.

Trump, câștigător al Campionatului Regatului Unit în 2011 și finalist în 2014, a fost învins acum de scoțianul Graeme Dott, campion mondial în 2006. A fost 6-2 în favoarea jucătorului scoțian.

Trump câștigase cu același scor, 6-0, meciurile din primele tururi, cu australianul Matthew Bolton și englezul Chris Wakelin. În fața lui Dott, Trump a condus cu 2-0, dar scoțianul a câștigat apoi șase jocuri consecutive.

În optimile de finală, Dott îl va înfrunta pe compatriotul său Stephen Maguire care l-a învins în 16-imi pe chinezul Liang Wenbo cu 6-5.