//

ACS Poli-Gaz Metan 1-1. A patra remiză consecutivă în deplasare pentru medieșeni

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2013/09/medias-e1380386326873-150x150.jpgACS Poli Timișoara și Gaz Metan Mediaș au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I. Pentru Gaz Metan, este a patra remiză consecutivă înregistrată în deplasare. Medieșenii rămân însă fără victorie de la finalul lunii septembrie. De cealaltă parte, Poli Timișoara are patru remize la rând în campionat. Meciul s-a disputat în ziua în care Poli a aniversat 96 de ani de la înființarea clubului. Partida a avut loc pe un teren acoperit de zăpadă, de-a lungul jocului ningând aproape continuu.

Poli a deschis scorul încă din minutul patru când Ciucur a centrat pentru Octavian Drăghici care a marcat cu un șut din cinci metri. Atacantul în vârstă de 32 de ani a înscris al treilea său gol în acest sezon. În minutul 30, Straton a fost la post la șutul lui Buciuc. La pauză, Cristian Pustai l-a trimis pe teren pe Bojan Golubović și atacantul bosniac a restabilit egalitatea la două minute după reluare, după o pasă de la Neagu. Golubović a înscris de trei ori în actuala stagiune. Gaz Metan putea marca golul victoriei în minutul 76, când Straton a respins de sub transversală o minge trimisă de Olaru.

În clasament, ACS Poli este pe locul nouă, cu 25 de puncte. Gaz Metan ocupă locul 12, cu 13 puncte.

În etapa următoare, timișorenii înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar Gaz Metan primește vizita Universității Craiova.

Au evoluat formațiile:
ACS Poli Timișoara: Straton – Crețu (Ćurjurić 64), Bocșan, Melinte, Străuț – Artean, Vașvari – Munteanu, Ciucur, Bîrnoi (Haruț 64) – Drăghici (Croitoru 85). Antrenor: Ionuț Popa.
Gaz Metan Mediaș: Greab – Popovici, Cristea, Constantin, Bușu – Sîrghi, Danci (Bic 46), Neagu – Romeo (Golubović 46), Buziuc, Olaru (Tîrcoveanu 86). Antrenor: Cristian Pustai.
Arbitru: George Găman (Craiova).