//

Formula 1

Sebastian Vettel s-a impus în Brazilia, în penultima etapă a sezonului în Formula 1

Germanul Sebastian Vettel a câștigat penultima etapă a sezonului în Campionatul Mondial de Formula 1, Grand Prixul Braziliei, disputat pe circuitul Interlagos. Deja campion mondial în acest sezon, britanicul Lewis Hamilton a încheiat pe locul patru deși a plecat în cursă de pe linia boxelor.

Finlandezul Valtteri Bottas a plecat din pole position, dar Vettel a avut un start mai bun și s-a instalat în frunte după primul viraj. Germanul a condus apoi până la final, obținând a 47-a victorie din carieră. Bottas a încheiat pe locul doi, iar finlandezul Kimi Raikkonen, coleg cu Vettel la Ferrari, a ocupat poziția a treia. Hamilton s-a aflat la start pe linia boxelor deoarece nu înregistrase vreun tur cronometrat în calificări. Britanicul suferise un accident în startul calificărilor.

În clasamentul sezonului, Hamilton are 43 de puncte avans față de Vettel. Bottas este al treilea, la 22 de puncte în urma germanului.

Ultima etapă a sezonului este programată pe 26 noiembrie, la Abu Dhabi.

23/09 PAOK Salonic, echipă pregătită de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-0 pe AEK Atena, în campionatul Greciei

23/09 Cosmin Moți a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a învins în deplasare cu 3-2 pe Botev Plovdiv, în campionatul Bulgariei

23/09 Francezul Gilles Simon l-a învins cu 7-6, 6-1 pe germanul Matthias Bachinger, în finala turneului de la Metz

23/09 Austriacul Dominic Thiem l-a învins cu 6-3, 6-1 pe slovacul Martin Klizan, în finala turneului de la Sankt Petersburg

23/09 Olandeza Kiki Bertens a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovici cu 7-6, 4-6, 6-2, în finala turneului de la Seul

23/09 Ștefania Dobre a fost eliminată în turul secund al categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

23/09 Karolina Pliskova din Cehia a învins-o cu 6-4, 6-4 pe japoneza Naomi Osaka, în finala turneului de la Tokyo

22/09 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a fost învinsă în deplasare cu 2-0 de Sint-Truiden, în campionatul Belgiei

22/09 Nicolae Stanciu a marcat două goluri pentru Sparta Praga care a învins acasă cu 4-1 pe Slovan Liberec, în campionatul Cehiei

22/09 Chinezoaica Wang Qiang a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Guangzhou

21/09 Andreea Chițu a fost învinsă în turul doi al categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de judo de la Baku

20/09 Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogoreț Razgrad care a fost învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, în grupele Ligii Europa