//

Motorsport

Marc Marquez este a patra oară campion mondial la MotoGP. Pedrosa a câștigat la Valencia

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2014/04/marquez-150x150.jpgSpaniolul Marc Marquez a cucerit pentru a patra oară în carieră titlul mondial la clasa regină în Campionatul de motociclism viteză. Câștigătorul sezonului a fost decis în ultima cursă stagională, la Valencia, în Spania. Italianul Andrea Dovizioso avea matematic șanse să-l depășească pe Marquez în clasament, dar spaniolul a făcut o cursă bună și a încheiat pe locul al treilea. Dovizioso a abandonat, astfel că diferența dintre cei doi a fost de 37 de puncte la finalul sezonului. Un alt spaniol, Dani Pedrosa, a câștigat cursa.

Marquez a plecat din pole position, dar a fost depășit la scurtă vreme după start de francezul Johann Zarco. Pedrosa s-a instalat pe poziția a treia, încercând să-l protejeze pe Marquez, colegul său de la Honda, iar pe locurile patru și cinci se aflau Jorge Lorenzo și Andrea Dovizioso, colegi la Ducati. S-a mers în această ordine peste 20 de tururi, Lorenzo nelăsându-l pe Dovizioso să treacă, în ciuda mesajelor venite de la boxe. Cu opt tururi înainte de final, Marquez l-a atacat pe Zarco și a trecut pe primul loc, însă apoi spaniolul a forțat să se desprindă și a ieșit de pe circuit, revenind pe locul al cincilea. Însă doar un minut mai târziu, Lorenzo a căzut și abandonat, iar imediat și Dovizioso a ieșit de pe circuit, a căzut și a ieșit din cursă. Astfel, lupta pentru titlu era încheiată înainte de finalul cursei. Lupta pentru victorie s-a dat între Zarco și Pedrosa, spaniolul trecând în frunte la intrarea în ultimul tur. Marquez a încheiat pe trei.

Pentru Dani Pedrosa, este a doua victorie din acest sezon după cea de la Jerez de la Frontera, tot în Spania.

Marc Marquez are doar 24 de ani și este cel mai tânăr pilot care adună patru titluri de campion mondial la clasa regină. Precedentele au fost obținute în 2013, 2014 și 2016. În palmaresul său figurează și câte un titlu suprem la celelalte două clase, câștigând în 2012 la Moto2 și în 2010 la clasa 125 cmc așa cum se numea atunci categoria Moto3.

În clasamentul constructorilor, Honda avea deja asigurat titlul suprem, pentru a 23-a oară în istorie.

La clasa Moto2, titlul în 2017 i-a revenit italianului Franco Morbidelli, iar la Moto3 campion a devenit spaniolul Joan Mir.