//

Schi alpin

Germanul Felix Neureuther a câștigat cursa de slalom de la Levi, în Finlanda

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2013/03/Felix-Neureuther-150x150.jpgGermanul Felix Neureuther s-a impus în cursa de slalom de la Levi, în Finlanda, prima etapă a sezonului în Cupa Mondială de schi alpin. Sezonul ar fi trebuit să înceapă acum două săptămâni, la Solden, în Austria, dar slalomul uriaș de acolo a fost anulat din cauza vântului puternic.

Neureuther a fost pe locul secund după prima manșă în care cel mai rapid fusese britanicul Dave Ryding. Dar acesta din urmă nu a rezistat presiunii în manșa a doua, a ratat o poartă și a abandonat.

Pentru germanul în vârstă de 33 de ani, este a 13-a victorie a carierei în Cupa Mondială. Precedentul său succes fusese înregistrat în urmă cu aproape doi ani, în februarie 2016.

Norvegianul Henrik Kristoffersen a ocupat locul al doilea la Levi, iar suedezul Mattias Hargin a completat podiumul.

Austriacul Marcel Hirscher, deținătorul Marelui Glob de Cristal și un specialist la slalom, a dezamăgit la Levi. După un loc patru la finalul primei manșe, Hirscher a greșit în runda a doua și a ocupat la final doar locul 17.

Următoarele etape ale sezonului au loc la Lake Louise, în Canada, unde pe 25 și 26 noiembrie sunt programate o coborâre și un Super-G.