//

Fotbal

Croația merge la Cupa Mondială după victoria în barajul contra Greciei

Croația și-a asigurat calificarea la Cupa Mondială din Rusia, din 2018, după ce a eliminat Grecia, în barajul preliminariilor europene.

Croația făcuse un pas mare spre turneul final după victoria din prima manșă a barajului, la Zagreb, scor 4-1. În returul de la Pireu, scorul a fost egal, 0-0.

Croația s-a calificat la Cupa Mondială pentru a cincea oară în istorie, a doua oară consecutiv. Cel mai bun rezultat al croaților la turneul final a fost înregistrat chiar la debut, în 1998, când a fost ocupat locul al treilea.

Se cunosc 28 dintre cele 32 de participante la Cupa Mondială. Pe lângă țara gazdă Rusia s-au mai calificat până acum patru selecționate din Asia (Iran, Coreea de Sud, Japonia și Arabia Saudită), cinci selecționate din Africa (Nigeria, Egipt, Senegal, Maroc și Tunisia), trei selecționate din America de Nord, Centrală și zona Caraibelor (Mexic, Costa Rica și Panama), patru selecționate din America de Sud (Brazilia, Uruguay, Argentina și Columbia) și 11 selecționate din Europa (Germania, Anglia, Franța, Portugalia, Serbia, Polonia, Spania, Belgia, Islanda, Elveția și Croația).