//

Fotbal

Panama va juca în premieră la Cupa Mondială, SUA ratează calificarea după 32 de ani

Selecționata statului Panama și-a asigurat calificarea la Cupa Mondială din 2018 după victoria cu 2-1 în fața Costa Ricăi, în ultima etapă din preliminariile zonei CONCACAF. Panama a încheiat grupa pe locul trei și s-a calificat în premieră la turneul final. În schimb, echipa Statelor Unite, aflată pe locul trei înaintea ultimei runde, a pierdut împotriva selecționatei din Trinidad și Tobago și a coborât astfel pe locul cinci în grupă, ratând calificarea. Precedentul turneu la care au lipsit americanii a fost cel din 1986.

Cu portarul lui Dinamo București, Jaime Penedo, titular, Panama a învins Costa Rica prin două goluri venite după pauză. Costaricanii, deja calificați la turneul final, au deschis scorul prin Venegas în minutul 36, dar Gabriel Torres în minutul 52 și Roman Torres în minutul 88 au marcat pentru Panama.

La Couva, Trinidad și Tobago a avut 2-0 în fața SUA, după autogolul lui Omar Gonzalez și reușita lui Alvin Jones, ambele în prima repriză. Christian Pulisic a înscris pentru americani în minutul 47, dar Statele Unite nu au mai marcat până la final, iar gazdele au câștigat cu 2-1.

Al treilea meci al zilei în preliminarii a fost câștigat de Honduras cu 3-2 în fața Mexicului. Mexicanii, deja calificați la Cupa Mondială, au condus cu 1-0 și 2-1, dar gazdele au revenit de fiecare dată, iar Quioto a marcat golul victoriei în minutul 60. Honduras încheie grupa pe locul patru și va juca un baraj de promovare la Cupa Mondială împotriva Australiei.