//

Tenis

Mihaela Buzărnescu a ajuns în sferturi la un turneu WTA prima dată în carieră

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Linz, în Austria. Românca aflată pe locul 105 în clasamentul mondial a învins-o în turul secund pe Ajla Tomljanovic din Croația, scor 4-6, 7-6 (1), 6-1. Meciul a durat două ore și 18 minute. Buzărnescu a ajuns pe tabloul principal la Linz după ce a jucat în calificări.

În sferturi, Buzărnescu o va înfrunta pe elvețianca Belinda Bencic.

Buzărnescu, jucătoare în vârstă de 29 de ani, a câștigat în carieră 20 de turnee în circuitul ITF, dar în circuitul WTA nu ajunsese niciodată până acum în faza sferturilor de finală. Anul 2017 rămâne astfel unul de referință în cariera jucătoarei născute în București, tot în acest an calificându-se prima dată pe tabloul principal la un Grand Slam. Buzărnescu a câștigat trei meciuri în calificări la US Open și a jucat în turul întâi la competiția din New York.

În turneul de la Linz mai este prezentă în competiție o altă jucătoare din România, Sorana Cîrstea, care o va înfrunta în optimi pe Natalia Vihlianțeva din Rusia.