//

Fotbal

Messi califică Argentina la Cupa Mondială. Chile, campioana Americii de Sud, ratează calificarea

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2014/07/argentina-150x150.jpgArgentina a obținut calificarea la Cupa Mondială din 2018 abia în ultima etapă a preliminariilor, în urma unei victorii înregistrate în deplasare în fața Ecuadorului. În schimb, câștigătoarea ultimelor două ediții ale Copei America, Chile, a pierdut cu 3-0 în Brazilia și va vedea la televizor turneul final.

Argentina era pe locul șase în clasamentul zonei sud-americane înainte de ultima etapă a preliminariilor și avea nevoie de victorie la Quito pentru a urca între primele patru, singurele care aveau asigurată calificarea la turneul din Rusia. Însă Ecuador a deschis scorul încă din primul minut, prin Ibarra. Superstarul argentinian Lionel Messi a preluat controlul partidei și a marcat de trei ori, în minutele 11, 18 și 62, aducând victoria finalistei ediției precedente a Cupei Mondiale. Argentina s-a impus cu 3-1 și a încheiat grupa pe locul trei, obținând calificarea la turneul final pentru a 17-a oară în istorie.

Tot în ultima etapă a preliminariilor în zona sud-americană, și-au mai asigurat calificarea la turneul final Uruguay și Columbia. Uruguay a învins acasă Bolivia cu 4-2 și a încheiat grupa pe locul doi, iar Columbia a remizat în Peru, scor 1-1, și a ocupat locul patru. Brazilia câștigase deja grupa și își asigurase locul la turneul din Rusia încă din luna martie, dar Selecao nu a avut milă de Chile în ultima rundă. Chile încheie astfel pe locul șase.

Peru a ocupat poziția a cincea, cu același număr de puncte ca chilienii, dar cu un golaveraj superior. Astfel, Peru va juca în barajul inter-continental, împotriva Noii Zeelande.