//

Fotbal

Duel între cele două Politehnici din Timișoara, în 16-imile Cupei României

La sediul FRF a fost efectuată tragerea la sorți pentru 16-imile de finală ale Cupei României, fază în care intră în competiție și echipele din Liga I. Cele 32 de formații prezente în această rundă au fost împărțite în două urne. În prima au fost echipele care au ajuns sezonul trecut în optimile competiției, iar în cealaltă au fost repartizate restul.

Cele două Politehnici din Timișoara, ACS Poli din Liga I și ASU Poli din Liga a II-a, vor juca în meci direct în această rundă. Una dintre echipe este susținută de primăria orașului, cealaltă este condusă de suporteri.

Cap de afiș al 16-imilor este duelul dintre liderul Ligii I, CFR Cluj, și FC Botoșani, locul cinci în prima ligă.

Deținătoarea trofeului, FC Voluntari, va înfrunta pe Hermannstadt, liderul din Liga II. Iar campioana României, Viitorul Constanța, va întâlni pe CSM Școlar Reșița.