Danemarca-România 1-1. Tricolorii egalează cu un jucător în minus, iar Contra rămâne neînvins

Echipa națională de fotbal a României a remizat la Copenhaga împotriva Danemarcei, scor 1-1, în ultima etapă a fazei grupelor din preliminariile pentru Cupa Mondială. Meciul nu mai avea vreo miză pentru echipa noastră care nu mai putea părăsi locul patru în grupă. Danezii mai aveau matematic șanse să încheie grupa pe primul loc și să se califice astfel la turneul final, dar pentru asta trebuiau să câștige în fața României și să spere că Polonia pierdea acasă contra Muntenegrului, într-o partidă disputată în paralel. Niciuna dintre condiții nu s-a îndeplinit, astfel că Danemarca încheie grupa pe locul doi și va juca în playoff. A fost al doilea meci pentru România sub conducerea antrenorului Cosmin Contra și a doua partidă fără înfrângere, după victoria în fața Kazahstanului, scor 3-1.

Primele ocazii de gol au venit după o jumătate de oră de joc și le-au aparținut gazdelor. Mai întâi Sisto a șutat în minutul 32, de la 30 de metri, dar Tătărușanu a respins peste bară. Iar în minutul următor, Bendtner a scăpat singur spre poartă, dar a fost prea lent și a fost ajuns din urmă de Hoban care l-a blocat în momentul șutului. În minutul 37, Bendtner a trimis în poartă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Brigada de arbitri a greșit, danezul plecând din poziție regulamentară. La șase minute după pauză, tot Bendtner a reluat spre poartă, cu capul, dar mingea a fost deviată în afara terenului. În minutul 60, Cristian Ganea l-a ținut în careu pe Bendtner, danezii au primit penalti, iar Christian Eriksen a transformat, deschizând scorul. Patru minute mai târziu, Ganea a primit al doilea cartonaș galben din meci, primul fiind văzut la faza penaltiului. Deși au avut avantaj numeric pe teren, danezii nu au mai avut ocazii clare de gol. Mai mult, în minutul 88, Țucudean a șutat spre poartă, mingea a fost blocată, dar a ajuns la Ciprian Deac și acesta a trimis în plasă, restabilind egalitatea. Deac a marcat primul său gol la echipa națională. În ultimele minute, Danemarca a avut mai multe ocazii de a marca, dar Tătărușanu a respins șutul lui Dolberg, iar Hoban a blocat șutul lui Eriksen.

În meciul de la Copenhaga, au debutat pentru România Mihai Bălașa, care a fost titular, Nicușor Bancu și George Țucudean, care au intrat pe parcurs.

În celelalte meciuri din ultima etapă a Grupei E, Polonia a învins Muntenegru cu 4-2, iar Kazahstan și Armenia au remizat, 1-1. În clasamentul grupei, Polonia, cu 25 de puncte, a ocupat primul loc, obținând calificarea la Cupa Mondială. Danemarca a încheiat pe locul doi, cu 20 de puncte. Muntenegru, cu 16 puncte, a terminat pe locul trei, iar România a adunat 13 puncte și s-a clasat pe patru. Armenia, cu șapte puncte, și Kazahstan, cu trei puncte, au închis clasamentul.

Au evoluat formațiile:
Danemarca:  Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi – Kvist, Delaney – Poulsen (Schoene 83), Eriksen, Sisto – Bendtner (Dolberg 70). Selecționer: Aage Hareide.
România: Tătărușanu – Bălașa, Chiricheș, Grigore, Ganea – Hoban, Stanciu – Deac, Budescu (Bancu 66), Băluță (Țucudean 83) – Andone (Keșeru 70). Selecționer: Cosmin Contra.
Arbitru: Deniz Aytekin (Germania).