//

Tenis

Rafa Nadal l-a învins pe Kevin Anderson și a triumfat a treia oară la US Open

Spaniolul Rafael Nadal este campionul din 2017 în Openul Statelor Unite, al patrulea și ultimul turneu de Grand Slam al sezonului. În finala de la New York, Nadal s-a impus în minimum de seturi în fața sud-africanului Kevin Anderson, jucător în vârstă de 31 de ani, ajuns în premieră în carieră în finala unui Grand Slam. Este al treilea trofeu al lui Nadal la New York și al 16-lea într-un turneu major, spaniolul apropiindu-se de recordul lui Roger Federer de 19 trofee în Grand Slam-uri.

Nadal a dominat meciul încă din start, câștigând ușor ghemurile pe propriul serviciu și având multe mingi de brec pe serviciul advers. În cele din urmă, jocul lui Anderson a cedat, iar Nadal a câștigat cinci ghemuri consecutive. Spaniolul a avut această serie pe finalul primului set, de la 2-3 ajungând la 6-3, apoi câștigând și primul ghem din setul doi. În acest set, un singur brec a făcut diferența, unul reușit de Nadal în ghemul al șaselea. Tot 6-3 a fost scorul în favoarea spaniolului. Setul trei a început cu un nou brec, reușit tot de Nadal care a păstrat acest avantaj până la sfârșit și s-a impus cu 6-4. Meciul a durat două ore și jumătate, iar Anderson nu a avut nici măcar o minge de brec.

Nadal a obținut al doilea trofeu major în 2017, după ce a câștigat în acest an și turneul de la Roland Garros. La New York, Nadal se mai impusese în 2010 și 2013.

Pentru acest succes, Nadal a primit un cec în valoare de 3.700.000 de dolari. Învinsul a fost recompensat pentru calificarea în finală cu 1.825.000 de dolari.